Djeca mlađe dobi

1. ŠTO ČINITI KADA SMO UPLAŠENI I ZABRINUTI (James J. Crist) – Vodič za klince

Čega se ti bojiš? Grmljavine? Mraka. Razbijača? Ispita? Rata? Čudovišta? Strašnih snova? Grešaka? Neuklapanja u školu? Odvajanja od roditelja? Biti sam(a) u kući? Svatko se s vremena na vrijeme nečega boji i zbog nečega brine. Ali ne mora ostati na tome. Ova knjiga može ti pomoći. Uz ostalo, upoznat ćete s „istrebljivačima straha“ i „brisačima briga“ – sa deset stvari zbog kojih ćeš se osjećati sigurnije, snažnije i smirenije

Ovu sam knjigu napisao jer sam psiholog i jer sam susreo mnogu zabrinutu i uplašenu djecu i radio s njima. Strahovi i brige jako su im otežavali život. Nije ni čudo: teško je spavati, jesti, misliti, koncentrirati se, zabavljati ili jednostavno prebroditi dan ako ti put neprekidno presijecaju strahovi i brige.

autor, ravnatelj i psiholog u savjetovalištu za djecu

Iz Sadržaja

Upoznaj svoje brige i strahove

Vrste strahova i briga

Otkuda dolaze strahovi i brige

Istrebljivači straha i brisači briga

Korak dalje: vježbe olovkom i papirom

Potraži pomoć ako ti je teško prebroditi probleme

Kada strahovi izmaknu kontroli (fobije)

Neprekidna zabrinutost koja traje mjesecima (opća tjeskobnost)

Strah koji te paralizira (napadaji panike)

Misli i radnje koje jednostavno ne možeš zaustaviti (obuzeto-prisilni poremećaj) ??

Stres i strah uzrokovan užasnim sjećanjima

Kako stručnjaci mogu pomoći

Isječak

„Isprva će ti možda biti nelagodno pričati o vlastitim strahovima i brigama. Možda ih već dugo držiš u sebi i ne znaš kako da ih nekome povjeriš. Najbolje je započeti s nekom odraslom osobom koja je član tvoje obitelji. Reci: ’Bojim se i brinem zbog nečeg. Mogu li popričati s tobom?’ Već ti same te riječi mogu donijeti duboko olakšanje. (…)

Zbog straha i zabrinutosti često se počinješ osjećati usamljeno – ali nisi sam(a). I ne moraš se sam(a) boriti sa svojim brigama i strahovima. Pozivam te da pročitaš ovu knjigu s nekom odraslom osobom koja se brine za tebe: roditeljem, odgajateljem, bakom ili djedom, stricem ili tetom. (…) Osim s roditeljem možeš razgovarati s učiteljem, školskim savjetnikom ili možda s najboljom maminom prijateljicom ili susjedom kojoj vjeruješ. Ako želiš, možeš razgovarati i sa svojim vršnjacima. (…)

Zamisli da si pahuljast bijeli oblak, udoban poput najmekanijeg kreveta na svijetu. Dok ploviš velikim plavim nebom, brige raznosi vjetar, jednu po jednu. Promatraj kako se gube u plavetnilu.“

2. SVE JE TO OBITELJ (Alexandra  Maxeiner, Anke Kuhl) – slikovnica

O djetetu nove djevojke brata tatine prijašnje žene i ostaloj rodbini

Ova slikovnica, nagrađena Njemačkom nagradom za djecu i mlade (Deutscher Vugendliteraturpreis), na izuzetno simpatičan način – uz pomoć sjajnih ilustracija - govori o svim mogućim vrstama obitelji i načinima života u obiteljima, može podučiti djecu toleranciji te pomoći  i djeci i roditeljima da se snađu u novim obiteljskim  okolnostima ili da razumiju obitelji koje su drugačije od onih u kojima sami žive. A da bi se to moglo valja uvažiti činjenicu postojanja raznih oblika  tzv. uže obitelji – s obzirom na sve veću prisutnost  razvoda, na oblike (ne)bračnih  odnosa, a i (najnoviju) mogućnost uspostave zajednice životnog partnerstva osoba istog spola.

Isječak

„Postoje recimo obitelji u kojima djeca žive samo s mamom ili tatom. Kao Leona. Ona s majkom živi u stanu. Otkad su se Leonini roditelji rastali njezin tata radi u drugom gradu. Leonini mama i tata najradije ne bi uopće više razgovarali jedno s drugim. Leona tatu viđa samo praznicima. To joj je ponekad baš bez veze. (…)

Neke obitelji stvaraju popriličnu buku, Razgovaraju puno i glasno, sviraju razna glazbala, često se svađaju, divlje jurcaju naokolo, hrču ili često prduckaju. U drugim obiteljima je uvijek jako tiho. Svi razgovaraju sasvim tiho ili nikako. Nitko ne prducka. A ako već, onda samo na zahodu. (…)

Ima obitelji koje se kreću malo ili nimalo. Druge trče na sve strane zato što stalno imaju neke obaveze. (…)

U nekim obiteljima se uvijek puno kuha, U njima svi rado i puno zajedno jedu. U takvoj kuhinji se uvijek nešto događa. U drugim obiteljima kuha se malo. Njima nije toliko važno da jedu zajedno. Idem si po pizzu.“

3. NEĆKO (Edith Schreiber-Wicke; Carola Holland)

Nećko je slikovnica koja dijete podučava kako i u kojim situacijama reći Ne. To je slikovnica o dječjim pravima uz pomoć koje roditelji mogu dijete podučiti da biti pristojan ne znači uvijek kimati, potvrđivati što kažu ili zatraže odrasli. Grafički lijepo opremljena, veselo i duhovito ilustrirana, nudi cijeli popis situacija u kojima dijete treba reći Ne.

ISJEČAK

„Vrlo je važno znati kada je pravo mjesto i pravi trenutak da se kaže NE“, rekao je Nećko.

„Većina kaže NE tek tako – jer ih to veseli. Jer time možeš odrasle tako lijepo živcirati. Ali, mnogi često zaboravljaju reći NE upravo onda kada je to zaista važno“

„A kada je zaista važno?“, upitao je Leo.

„Zaista to želiš čuti? Cijeli popis Kada-reći-NE?“

„“Naravno!“, rekao je Leo

(…)

„Reci NE kad te netko nepoznat želi povesti autom.

To vrijedi i ako kaže da ga je poslala tvoja majka. Ili ako kaže da je prijatelj tvog oca. Ili ako kaže bilo što drugo.

(…)

Reci NE ako ti se netko približi više nego što bi ti želio. To vrijedi za sve one mazitelje, diratelje i grlitelje koji ti jesu i nisu rodbina.“

„Jednostavno reći NE teti Karin?“, upitao je Leo sumnjičavo. No pomisao mu se svidjela.

„Jednostavno reći NE“, potvrdio je Nećko.

„Preživjet će. Sigurno.“

 

 

ranktrackr.net